Singulyar koeffitsiyentli giperbolik turdagi tenglamalar uchun siljish masalasini qo’llash

Authors

  • Kamola Dilmuratovna Jovliyeva Termiz davlat universiteti
  • Otabek Ilhomjon o’g’li Allanazarov Termiz davlat universiteti

Keywords:

Singulyar koeffitsiyet, giperbolik tenglamalar, siljish masalasi

Abstract

Hozirgi kunda buziluvchi giperbolik tenglamalar, shuningdek singulyar koeffitsiyentli aralash tipdagi tenglamalar uchun nolokal chegaraviy masalalarni tadqiq etish dunyo miqyosidagi dolzarb muammolardan biri sanaladi. Aralash tipdagi tenglamalar uchun о’ziga xos, maxsus ulanish shartli chegaraviy masalalarning yechilishi matematik fizika tenglamalari nazariyasida muhim masalalardan hisoblanadi. Shundan kelib chiqib, aytish mumkinki, singulyar koeffitsiyentli aralash tipdagi tenglamalar uchun nolokal chegaraviy masalalar qо’yish va ularni tadqiq etish matematik fizika tenglamalari sohasidagi ilmiy tadqiqotlarning ustuvor yо’nalishlaridan biridir.

References

Алимов Ш.А. Об одной спектральной задаче типа задачи Бицадзе- Самарского. // Докл. АН 1986. Т. 287. № 6. C. 1289-1290.

Бабенко К.И. К теории уравнений смешанного типа. Докторская диссертация (библиотека математического института им. В. А. Стеклова РАН), 1952.

Бицадзе А.В. Уравнения смешанного типа. М.: Изд-во АН СССР. 1959. С. 164.

Бицадзе А.В. Некоторые классы уравнений в частных производных. М.: Наука. 1981 С. 448.

Бицадзе А. В., Самарский А.А. О. некоторых простейших обобщениях линейных эллиптических краевых задач // Докл. АН СССР. 1969. Т. 185 № 4. С. 739-740.

Гахов Ф.Д., Черский Ю.Н. Уравнения типа свертки. М.: Наука. 1978. С. 269.

Джураев Т.Д. Краевые задаче для уравнений смешанного и смешанно- составного типов. Ташкент. Фан. 1979. С. 238.

Джураев Т.Д., Абдиназаров С. Неклассическая краевая задача для уравнения высокого порядка с кратными характеристиками. // Докл. АН СССР. 1991 Т. 317.№ 1. С. 19-22.

Елеев В.А. О некоторых краевых задачах для одного вырождающегося гиперболического уравнения второго порядка // Дифференциальные уравнения. 1976. Т. 12. № 1. С. 46-58.

Кальменов Т.Ш. Краевые задачи для линейных уравнений в частных производных гиперболического типа. Шымкент.: Гылым. 1993. С. 327.

Downloads

Published

2022-05-31

How to Cite

Jovliyeva, K. D., & Allanazarov, O. I. o’g’li. (2022). Singulyar koeffitsiyentli giperbolik turdagi tenglamalar uchun siljish masalasini qo’llash. Science and Education, 3(5), 101-105. Retrieved from https://openscience.uz/index.php/sciedu/article/view/3334