• Iroda G‘olibjon qizi Abduhakimova Buxoro psixologiya va xorijiy tillar instituti
musiqa ta’limi, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, interaktiv o‘quv platformalari, mobil ilovalar, kompyuter dasturlari, ijodiy salohiyat, ta’lim jarayoni, multimedia vositalari, musiqa yaratish, ta’lim samaradorligi
Musiqa ta’limida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan (AKT) foydalanish ta’lim jarayonining samaradorligini oshirish va o‘quvchilarga yangi imkoniyatlar yaratish uchun muhim ahamiyatga ega. Ushbu maqolada musiqa ta’limida AKTning o‘rni va afzalliklari, shuningdek, bu texnologiyalarning ta’limda qanday qo‘llanilishi ko‘rib chiqiladi. AKT yordamida talabalar uchun interaktiv o‘quv platformalari, mobil ilovalar va kompyuter dasturlari orqali musiqa o‘rganish imkoniyatlari yaratiladi. Bunda o‘quvchilar o‘z ijodiy salohiyatlarini rivojlantirish, musiqa yaratish jarayonini osonlashtirish va amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlash imkoniyatiga ega bo‘lishadi. Shu bilan birga, AKTni joriy qilishda texnik, metodik va resurslar bilan bog‘liq ba’zi qiyinchiliklar ham mavjud.
Iroda G‘olibjon qizi Abduhakimova. (2025). Musiqa ta’limida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish . Science and Education, 6(3), 158–163. Retrieved from https://openscience.uz/index.php/sciedu/article/view/7525