• Otabek Baxtiyor o‘g‘li Amonov Buxoro psixologiya va xorijiy tillar instituti
an’anaviy cholg‘u, musiqa madaniyati, oliy ta’lim, musiqa ijrochiligi, talaba, musiqiy ta’lim, xalq musiqasi, musiqa texnikasi, musiqiy estetik, global musiqa
Ushbu maqolada an’anaviy cholg‘u ijrochiligi vositalari orqali oliy ta’lim tizimi talablarining musiqa madaniyatini rivojlantirishdagi o‘rni tahlil qilingan. An’anaviy cholg‘u ijrochiligi talabalarga musiqa san’atini chuqurroq tushunishga, ijro texnikalarini rivojlantirishga va milliy musiqaning tarixiy kontekstini anglashga yordam beradi. Maqola, an’anaviy musiqaning ta’lim tizimida ahamiyatini ko‘rsatib, uning talabalarga global musiqiy madaniyatni anglashda ham muhim o‘rin tutishini ta’kidlaydi. Oliy ta’lim tizimida an’anaviy cholg‘u ijrochiligining o‘rni tobora ortib bormoqda, bu esa xalq musiqa san’atining davomiyligini ta’minlashda muhim rol o‘ynaydi.
Otabek Baxtiyor o‘g‘li Amonov. (2025). An’anaviy cholg‘u ijrochiligi vositasida oliy ta’lim tizimi talablarining musiqa madaniyatini rivojlantirish . Science and Education, 6(3), 181–185. Retrieved from https://openscience.uz/index.php/sciedu/article/view/7529