Bolalar musiqa va san’at maktabi o‘quvchilarida xalq musiqasi orqali estetik didni rivojlantirishning pedagogik usullari
• Nargiza Murodilloevna Aslonova Buxoro psixologiya va xorijiy tillar instituti
xalq musiqasi, estetik did, pedagogik usullar, musiqa taqdimoti, badiiy tahlil, vokal texnika, musiqiy tasavvur, milliy meros, musiqa o‘qituvchisi, bolalar, san’at maktabi, musiqiy tafakkur
Ushbu maqolada bolalar musiqa va san’at maktablarida xalq musiqasi orqali estetik didni rivojlantirishning pedagogik usullari ko‘rib chiqiladi. Xalq musiqasi bolalarga nafaqat musiqa san’ati bilan tanishtiradi, balki ularning estetik idrokini, musiqiy tafakkurini va milliy merosga bo‘lgan hurmatini shakllantiradi. Maqolada musiqa o‘qituvchilari tomonidan qo‘llaniladigan pedagogik usullar: musiqiy taqdimot, badiiy tahlil, ijro usullari, vokal texnika va musiqiy tasavvur kabi usullar orqali estetik didni rivojlantirish masalalari yoritilgan. Shuningdek, maqolada xalq musiqasining bolalarga o‘rgatilishidagi ahamiyat, uning badiiy va tarixiy qiymati, milliy merosga bo‘lgan e’tibor hamda musiqa o‘qituvchisining roliga alohida e’tibor qaratilgan.
Nargiza Murodilloevna Aslonova. (2025). Bolalar musiqa va san’at maktabi o‘quvchilarida xalq musiqasi orqali estetik didni rivojlantirishning pedagogik usullari . Science and Education, 6(3), 186–190. Retrieved from https://openscience.uz/index.php/sciedu/article/view/7530