Bola shaxsini shakllantirishda musiqa fanining tarbiyaviy imkoniyatlari
bola shaxsini shakllantirish, musiqa, tarbiyaviy imkoniyatlar, hissiy rivojlanish, axloqiy tarbiya, estetik tarbiya, ijtimoiy tarbiya, aqliy rivojlanish, psixologik rivojlanishAbstract
Ushbu maqolada bola shaxsini shakllantirishda musiqa fanining tarbiyaviy imkoniyatlari tahlil qilinadi. Musiqa ta’limining bolalar rivojlanishiga ta’siri keng ko‘lamli va turli jihatlarni o‘z ichiga oladi. Maqolada musiqa orqali bolalarda hissiy, axloqiy, estetik, ijtimoiy va aqliy rivojlanishning shakllanishi ko‘rib chiqiladi. Musiqa tinglash va ijro etish bolalarda hissiy intellektni rivojlantirish, axloqiy qadriyatlarni o‘zlashtirish, estetik tafakkur va san’atga bo‘lgan qiziqishni oshirish, shuningdek, ijtimoiy ko‘nikmalarni rivojlantirishga yordam beradi. Musiqaning psixologik ta’siri orqali bolalar o‘z ruhiyatlarini boshqarishni, stressni kamaytirishni va o‘z-o‘zini anglashni o‘rganadilar. Maqolada musiqa fanining bolalar shaxsini shakllantirishdagi ahamiyati va uning tarbiyaviy imkoniyatlari keng yoritilgan.Downloads
Baxtiyor Bahodirovich Ismatov. (2025). Bola shaxsini shakllantirishda musiqa fanining tarbiyaviy imkoniyatlari . Science and Education, 6(3), 195–199. Retrieved from https://openscience.uz/index.php/sciedu/article/view/7532