• Parvina Amonjon qizi Hamroeva
bolalar musiqa ta’limi, metodik tamoyillar, psixologik rivojlanish, musiqa va emotsiya, melodiya va garmoniya, didaktik maqsadlar, milliy musiqa, bolalar psixologiyasi, musiqaning rivojlantiruvchi funksiyalari
Ushbu maqolada bolalar uchun musiqa asarlarini tanlashning metodik tamoyillari muhokama qilinadi. Musiqa bolalar rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatish uchun to‘g‘ri tanlanishi lozim. Maqolada bolalarning yoshiga mos musiqa tanlash, psixologik va fiziologik xususiyatlarni hisobga olish, melodiyaning soddaligi, didaktik maqsadlar, milliy va madaniy jihatlar kabi metodik tamoyillar tahlil qilingan. Musiqa asarlarini tanlashda bolalar uchun musiqa rivojlanishining turli jihatlarini e’tiborga olish va har bir yosh guruhining ehtiyojlariga mos musiqa janrlarini tanlashning muhimligi ta’kidlanadi. Ushbu tamoyillarni hisobga olish bolalar uchun musiqa ta’limining samaradorligini oshiradi.
Parvina Amonjon qizi Hamroeva. (2025). Bolalar uchun mo‘ljallangan musiqa asarlarini tanlashning metodik tamoyillari . Science and Education, 6(3), 214–218. Retrieved from https://openscience.uz/index.php/sciedu/article/view/7536