Musiqiy ta’lim jarayonida bolalarning ijtimoiylashuv jarayonlarini psixologik qo‘llab-quvvatlash
musiqiy ta’lim, ijtimoiylashuv, psixologik qo‘llab-quvvatlash, bolalar, guruh faoliyatlari, musiqa terapiyasi, emotsional rivojlanish, muloqot, empatiya, ijodiy yondashuv, psixologik metodlarAbstract
Mazkur maqolada musiqiy ta’lim jarayonida bolalarning ijtimoiylashuv jarayonlarini psixologik qo‘llab-quvvatlashning ahamiyati va usullari ko‘rib chiqiladi. Musiqa ta’limi faqat musiqa ko‘nikmalarini rivojlantirish bilan cheklanmay, balki bolalar o‘rtasidagi ijtimoiy aloqalarni mustahkamlash, ularning emotsional va psixologik rivojlanishini qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladi. Maqolada musiqiy ta’limning bolalar ijtimoiylashuvi, empatiya, o‘zaro muloqot va guruhda ishlashdagi rolini tushuntiruvchi turli psixologik yondashuvlar va metodlar taqdim etiladi. Musiqa terapiyasi, guruh faoliyatlari va ijodiy yondashuv kabi usullar bolalarning ruhiy holatini yaxshilash, o‘ziga bo‘lgan ishonchini oshirish va jamiyatga integratsiya qilishda muhim ahamiyatga ega ekanligi ko‘rsatilgan. Ushbu maqola, musiqiy ta’limni psixologik qo‘llab-quvvatlash vositasi sifatida to‘g‘ri yo‘nalishda rivojlantirishni o‘rganishni xohlovchi pedagoglar va psixologlar uchun foydali manba hisoblanadi.Downloads
Nargiza Dusboyevna Karimova. (2025). Musiqiy ta’lim jarayonida bolalarning ijtimoiylashuv jarayonlarini psixologik qo‘llab-quvvatlash . Science and Education, 6(3), 254–259. Retrieved from https://openscience.uz/index.php/sciedu/article/view/7544