Maktabgacha ta’limda musiqiy - estetik rivojlantirish mashg‘ulotlarini tashkil etishning innovatsion usullari
maktabgacha ta’lim, musiqiy-estetik rivojlanish, innovatsion usullar, interaktiv metodlar, musiqa o‘yinlari, san’at, improvizatsiya, ko‘p madaniyatli yondashuv, plastika, tabiat bilan bog‘lanishAbstract
Mazkur maqolada maktabgacha ta’limda musiqiy-estetik rivojlantirish mashg‘ulotlarini tashkil etishning innovatsion usullari haqida so‘z boradi. Musiqa va san’at bolalarning aqliy, hissiy, jismoniy va estetik rivojlanishiga katta ta’sir ko‘rsatadi. Maktabgacha ta’lim jarayonida musiqiy mashg‘ulotlar bolalarning ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish, hissiy-intellektual salohiyatini oshirish va estetik qadr-qimmatni anglashda muhim rol o‘ynaydi. Maqolada interaktiv usullar, musiqiy o‘yinlar, ko‘p madaniyatli yondashuv, musavvirlik va plastika, musiqa improvizatsiyasi va tabiat bilan bog‘lanish kabi innovatsion yondashuvlar keltirilgan. Ushbu usullar bolalarning musiqa, san’at va estetikaga bo‘lgan qiziqishlarini oshirish, ularning ijodiy va hissiy rivojlanishiga hissa qo‘shish imkonini beradi.Downloads
Malika Shuhrat qizi Nabiyeva. (2025). Maktabgacha ta’limda musiqiy - estetik rivojlantirish mashg‘ulotlarini tashkil etishning innovatsion usullari . Science and Education, 6(3), 280–284. Retrieved from https://openscience.uz/index.php/sciedu/article/view/7548