O‘quvchilar musiqiy ijodkorligini rivojlantirishda improvizatsiya metodining ahamiyati
musiqiy ijodkorlik, ta’lim, ijodiy fikrlash, musiqiy erkinlik, musiqiy ta’lim, mustaqil qarorlar, musiqiy tuzilmalar, musiqiy hissiyot, kompozitsiyaAbstract
Mazkur maqolada o‘quvchilarning musiqiy ijodkorligini rivojlantirishda improvizatsiya metodining ahamiyati yoritilgan. Improvizatsiya metodining o‘quvchilarga ijodiy fikrlash, musiqiy erkinlik, va mustaqil qarorlar qabul qilishda qanday yordam berishi tushuntirilgan. Ushbu metod orqali o‘quvchilar musiqiy tuzilmalar, his-tuyg‘ular va musiqiy asarlarni o‘ziga xos tarzda yaratishda erkinlikka ega bo‘ladilar. Maqolada musiqiy improvizatsiyaning ta’limdagi o‘rni, uning foydalari va samarali qo‘llash usullari haqida ham batafsil ma’lumot berilgan. Musiqiy ijodkorlikni rivojlantirishda improvizatsiya (erkin musiqiy ifoda) metodining ahamiyati katta.Downloads
Nargiza Ulug‘bek qizi Ochilova. (2025). O‘quvchilar musiqiy ijodkorligini rivojlantirishda improvizatsiya metodining ahamiyati . Science and Education, 6(3), 320–324. Retrieved from https://openscience.uz/index.php/sciedu/article/view/7556