• Shaxrom Alisherovich Zulfiqorov Buxoro psixologiya va xorijiy tillar instituti
o‘smirlar, musiqiy qiziqish, musiqiy did, psixologik rivojlanish, hissiyotlar, ijtimoiy adaptatsiya, musiqiy tarbiya, shaxsiyat shakllanishi, musiqaning ta’siri, o‘zini ifodalash
Mazkur maqolada o‘smir o‘quvchilarda musiqiy qiziqish va did shakllanishining psixologik jihatlari tahlil qilingan. O‘smirlik davri - insonning shaxsiyatining shakllanishi va o‘zini ifodalash ehtiyojining kuchayishi davri bo‘lib, musiqaning bu jarayonga ta’siri katta ahamiyatga ega. Musiqa o‘smirlarga ruhiy holatini anglash, ijtimoiy guruhlarni shakllantirish va o‘z hissiyotlarini ifodalashda yordam beradi. O‘smirlarning musiqiy didi ularning shaxsiy rivojlanishi, ijtimoiy adaptatsiyasi va psixologik holatiga ta’sir ko‘rsatadi. Shuningdek, musiqiy tarbiya va musiqaga bo‘lgan qiziqishning o‘smirlar hayotidagi roli muhim ekani ta’kidlangan.
Shaxrom Alisherovich Zulfiqorov. (2025). O‘smir o‘quvchilarda musiqiy qiziqish va did shakllanishining psixologik jihatlari . Science and Education, 6(3), 373–377. Retrieved from https://openscience.uz/index.php/sciedu/article/view/7565