• Dilnoza Bakhtiyarovna Tadjibekova Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti
moliyaviy resurslar, kapital tuzilmasi, risklarni boshqarish, moliyaviy rejalashtirish, barqaror moliya, korxonani moliyalashtirish
Moliyaviy resurslarni shakllantirish korxona barqarorligi va rivojlanishining hal qiluvchi jihati hisoblanadi. Moliyaviy resurslarni samarali boshqarish korxonalarga iqtisodiy noaniqliklarni bartaraf etish, innovatsiyalarga sarmoya kiritish va raqobatbardoshlikni oshirish imkonini beradi. Ushbu maqolada kapital tuzilmasini optimallashtirish, moliyaviy rejalashtirish, risklarni boshqarish va texnologik yutuqlarni o‘z ichiga olgan moliyaviy resurslarni shakllantirishga ta’sir qiluvchi asosiy omillar o‘rganiladi. Shuningdek, u hukumat siyosati va barqaror moliyaviy amaliyotlarning korxonalarni moliyalashtirish strategiyalariga ta’sirini o‘rganadi. Tadqiqot uzoq muddatli biznesning barqarorligini ta’minlash uchun rivojlanayotgan bozor sharoitlari va iqtisodiy tebranishlarga mos keladigan moslashuvchan moliyaviy strategiyalarning ahamiyatini ta’kidlaydi.
Dilnoza Bakhtiyarovna Tadjibekova. (2025). Korxonalar moliyaviy resurslarini shakllantirish amaliyotini takomillashtirish . Science and Education, 6(3), 468–475. Retrieved from https://openscience.uz/index.php/sciedu/article/view/7582